Vishay/Dale RLR20C3900GMR36
RLR20C3900GMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3900GMR36
Brief Description
RES 390 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3900GMR36.pdf
Availability of RLR20C3900GMR36
QUANTITY
RLR20C3900GMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3900GMR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C3900GMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3900GMR36
Related LinksRLR20C3, RLR20C3900GMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3900GMR36 Details Description
Related parts for RLR20C3900GMR36
CONN HSG RCPT 63POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=300FT datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf