Vishay/Dale RLR20C3900GMRE6
RLR20C3900GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3900GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3900GMRE6.pdf
Availability of RLR20C3900GMRE6
QUANTITY
RLR20C3900GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3900GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C3900GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3900GMRE6
Related LinksRLR20C3, RLR20C3900GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3900GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C3900GMRE6
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 15GD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
KFA POWER ENTRY MOD W. FLTR 6A datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 120 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf