Vishay/Dale RLR20C3901FMB14
RLR20C3901FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3901FMB14
Brief Description
RES 3.9K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3901FMB14.pdf
Availability of RLR20C3901FMB14
QUANTITY
RLR20C3901FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3901FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C3901FMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3901FMB14
Related LinksRLR20C3, RLR20C3901FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3901FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C3901FMB14
TRIMMER 20K OHM 0.1W TH datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.7A 420 MOHM TH datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 100K 20TSSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf