Vishay/Dale RLR20C3902GRR36
RLR20C3902GRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3902GRR36
Brief Description
RES 39K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3902GRR36.pdf
Availability of RLR20C3902GRR36
QUANTITY
RLR20C3902GRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3902GRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C3902GRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3902GRR36
Related LinksRLR20C3, RLR20C3902GRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3902GRR36 Details Description
Related parts for RLR20C3902GRR36
RES 1.18K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
THERMAL GAPPAD .060 8X16"" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 400LM WHITE datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf