Vishay/Dale RLR20C3920FRRE6
RLR20C3920FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3920FRRE6
Brief Description
RES 392 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3920FRRE6.pdf
Availability of RLR20C3920FRRE6
QUANTITY
RLR20C3920FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3920FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C3920FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3920FRRE6
Related LinksRLR20C3, RLR20C3920FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3920FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C3920FRRE6
SHELF NON VENTILATED SLIDING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VND5T035AK datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf