Vishay/Dale RLR20C39R2FMB14
RLR20C39R2FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C39R2FMB14
Brief Description
RES 39.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C39R2FMB14.pdf
Availability of RLR20C39R2FMB14
QUANTITY
RLR20C39R2FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C39R2FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C39R2FMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C39R2FMB14
Related LinksRLR20C3, RLR20C39R2FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C39R2FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C39R2FMB14
CONN 2MM HEADER 125POS STR GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 3.6A 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TAPE VHB CLEAR 3" GEN PURPOSE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PT-IQ-3-HF+F-12DC-UT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf