Vishay/Dale RLR20C4222FMRSL
RLR20C4222FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4222FMRSL
Brief Description
RES 42.2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4222FMRSL.pdf
Availability of RLR20C4222FMRSL
QUANTITY
RLR20C4222FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4222FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C4222FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4222FMRSL
Related LinksRLR20C4, RLR20C4222FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4222FMRSL Details Description
Related parts for RLR20C4222FMRSL
CONN RECEPT DIN VERT 8POS MINI datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.4V SC-82AB datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 20A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
LPAQB13 datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 1600UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf