AVX Corporation TAP106M006SPA
TAP106M006SPA picture photo
Mfg. Part Number
TAP106M006SPA
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP106M006SPA.pdf
Availability of TAP106M006SPA
QUANTITY
TAP106M006SPA Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106M006SPA
Internal Part NumberEIS-TAP106M006SPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106M006SPA
Related LinksTAP106, TAP106M006SPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106M006SPA Details Description
Related parts for TAP106M006SPA
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
TAPE ADHSIVE TRANSFER 3/4" X 5YD datasheet.pdf
ADAPTER 1156-BGA LATTICE ECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf