Vishay/Dale RLR20C4301GRBSL
RLR20C4301GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4301GRBSL
Brief Description
RES 4.3K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4301GRBSL.pdf
Availability of RLR20C4301GRBSL
QUANTITY
RLR20C4301GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4301GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C4301GRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4301GRBSL
Related LinksRLR20C4, RLR20C4301GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4301GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C4301GRBSL
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 35NS 80TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 105 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf