Vishay/Dale RLR20C4751FMB14
RLR20C4751FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4751FMB14
Brief Description
RES 4.75K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4751FMB14.pdf
Availability of RLR20C4751FMB14
QUANTITY
RLR20C4751FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4751FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C4751FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4751FMB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C4751FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4751FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C4751FMB14
RES 24 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT JUMPSTART FOR WI-9C/9C datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS LOW 7PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
BTS Y 6 ASY datasheet.pdf
LIGHTPIPE GROMMET 4MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SOT1061 datasheet.pdf