Vishay/Dale RLR20C4753FRBSL
RLR20C4753FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4753FRBSL
Brief Description
RES 475K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4753FRBSL.pdf
Availability of RLR20C4753FRBSL
QUANTITY
RLR20C4753FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4753FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C4753FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4753FRBSL
Related LinksRLR20C4, RLR20C4753FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4753FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C4753FRBSL
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIN TYPE B/2 STR REC CNR datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS R/A W/SCKT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 510MA 920 MOHM datasheet.pdf