Vishay/Dale RLR20C47R0GPRSL
RLR20C47R0GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C47R0GPRSL
Brief Description
RES 47 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C47R0GPRSL.pdf
Availability of RLR20C47R0GPRSL
QUANTITY
RLR20C47R0GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C47R0GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C47R0GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C47R0GPRSL
Related LinksRLR20C4, RLR20C47R0GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C47R0GPRSL Details Description
Related parts for RLR20C47R0GPRSL
CONN PLUG 9POS .093 PANEL MOUNT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC/VDC datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 700MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/QFP80 datasheet.pdf
JUMPER XJL MACRO HOOK RED 36" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.3MM 2DIGIT RED CA datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf