Vishay/Dale RLR20C47R5FRB14
RLR20C47R5FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C47R5FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C47R5FRB14.pdf
Availability of RLR20C47R5FRB14
QUANTITY
RLR20C47R5FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C47R5FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C47R5FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C47R5FRB14
Related LinksRLR20C4, RLR20C47R5FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C47R5FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C47R5FRB14
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 100V datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
PNEUM TIMER DELAY .1-180S NC datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-PLUG RG142 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 1POS GOLD datasheet.pdf
RES 30K OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf