Vishay/Dale RLR20C4870FRRSL
RLR20C4870FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4870FRRSL
Brief Description
RES 487 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4870FRRSL.pdf
Availability of RLR20C4870FRRSL
QUANTITY
RLR20C4870FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4870FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C4870FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4870FRRSL
Related LinksRLR20C4, RLR20C4870FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4870FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C4870FRRSL
MOD PWR ENTRY 1A STD QC 1.5 PNL datasheet.pdf
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 2MM/2.5MM 4.72" datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
YEL 3 POS METALRTN L LGH datasheet.pdf