Vishay/Dale RLR20C4R42FRR36
RLR20C4R42FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C4R42FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C4R42FRR36.pdf
Availability of RLR20C4R42FRR36
QUANTITY
RLR20C4R42FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C4R42FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C4R42FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C4R42FRR36
Related LinksRLR20C4, RLR20C4R42FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C4R42FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C4R42FRR36
DIODE ZENER 20V 100MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
VALVE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf