Vishay/Dale RLR20C5110FRR36
RLR20C5110FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5110FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5110FRR36.pdf
Availability of RLR20C5110FRR36
QUANTITY
RLR20C5110FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5110FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C5110FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5110FRR36
Related LinksRLR20C5, RLR20C5110FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5110FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C5110FRR36
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 20A ISO TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.8A 27 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
LED XNOVA WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP TRIM 2-13PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf