Vishay/Dale RLR20C5111FPRE6
RLR20C5111FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5111FPRE6
Brief Description
RES 5.11K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5111FPRE6.pdf
Availability of RLR20C5111FPRE6
QUANTITY
RLR20C5111FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5111FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C5111FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5111FPRE6
Related LinksRLR20C5, RLR20C5111FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5111FPRE6 Details Description
Related parts for RLR20C5111FPRE6
MOSFET N-CH 500V 8A TO-220AB datasheet.pdf
LED MINI BAYONET T3-1/4 28V WHT datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 44PS DL R/A 30AU datasheet.pdf