Vishay/Dale RLR20C51R0GRBSL
RLR20C51R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C51R0GRBSL
Brief Description
RES 51 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C51R0GRBSL.pdf
Availability of RLR20C51R0GRBSL
QUANTITY
RLR20C51R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C51R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C51R0GRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C51R0GRBSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C51R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C51R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C51R0GRBSL
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 260MA 660 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
80CM EXT CBL FOR CPM1A EXPAND datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS SCREW datasheet.pdf
SL4X2 W/ADH GRAY PVC DUCT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf