Vishay/Dale RLR20C5230FRB14
RLR20C5230FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5230FRB14
Brief Description
RES 523 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5230FRB14.pdf
Availability of RLR20C5230FRB14
QUANTITY
RLR20C5230FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5230FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C5230FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5230FRB14
Related LinksRLR20C5, RLR20C5230FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5230FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C5230FRB14
IC REG LDO 8.5V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN CONTACT MULT TAP TIN-LEAD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 6-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA M12 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf