Vishay/Dale RLR20C5601GRBSL
RLR20C5601GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5601GRBSL
Brief Description
RES 5.6K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5601GRBSL.pdf
Availability of RLR20C5601GRBSL
QUANTITY
RLR20C5601GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5601GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C5601GRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5601GRBSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C5601GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5601GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C5601GRBSL
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 36.1KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 51.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf