Vishay/Dale RLR20C5761FRB14
RLR20C5761FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5761FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.76K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5761FRB14.pdf
Availability of RLR20C5761FRB14
QUANTITY
RLR20C5761FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5761FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C5761FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5761FRB14
Related LinksRLR20C5, RLR20C5761FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5761FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C5761FRB14
IC CLK BUFFER 2:8 1GHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOD THYRISTOR SGL 1600V Y1-CU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
DELCON 120VACIN/240VAC 3AOUT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.36A 100 MOHM datasheet.pdf