Vishay/Dale RLR20C61R9FRBSL
RLR20C61R9FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C61R9FRBSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C61R9FRBSL.pdf
Availability of RLR20C61R9FRBSL
QUANTITY
RLR20C61R9FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C61R9FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C61R9FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C61R9FRBSL
Related LinksRLR20C6, RLR20C61R9FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C61R9FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C61R9FRBSL
COMMON MODE CHOKE 47UH PC MT datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277A datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1 datasheet.pdf
RES SMD 942 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf