Vishay/Dale RLR20C6200GPBSL
RLR20C6200GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6200GPBSL
Brief Description
RES 620 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6200GPBSL.pdf
Availability of RLR20C6200GPBSL
QUANTITY
RLR20C6200GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6200GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C6200GPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6200GPBSL
Related LinksRLR20C6, RLR20C6200GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6200GPBSL Details Description
Related parts for RLR20C6200GPBSL
IC CLK SYNC/JITTER CLEANER 64BGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .100" 18POS datasheet.pdf
RES SMD 22.9K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf