Vishay/Dale RLR20C66R5FRRSL
RLR20C66R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C66R5FRRSL
Brief Description
RES 66.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C66R5FRRSL.pdf
Availability of RLR20C66R5FRRSL
QUANTITY
RLR20C66R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C66R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C66R5FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C66R5FRRSL
Related LinksRLR20C6, RLR20C66R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C66R5FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C66R5FRRSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 720MA 370 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 50POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE COLOR CODING MULTI-PACK datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG GRAY 2000' datasheet.pdf
DL LVL FLOATSW 227MM TOTAL L datasheet.pdf