Vishay/Dale RLR20C6811FMB14
RLR20C6811FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6811FMB14
Brief Description
RES 6.81K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6811FMB14.pdf
Availability of RLR20C6811FMB14
QUANTITY
RLR20C6811FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6811FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C6811FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6811FMB14
Related LinksRLR20C6, RLR20C6811FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6811FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C6811FMB14
EMITTER IR 940NM 60MA T-1 datasheet.pdf
IC SERIAL CFG PROM 256K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 50.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
OSC XO 1.5GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR QMA 6GHZ 50OHM 3DB datasheet.pdf