Vishay/Dale RLR20C6R49FRRE6
RLR20C6R49FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C6R49FRRE6
Brief Description
RES 6.49 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C6R49FRRE6.pdf
Availability of RLR20C6R49FRRE6
QUANTITY
RLR20C6R49FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C6R49FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C6R49FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C6R49FRRE6
Related LinksRLR20C6, RLR20C6R49FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C6R49FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C6R49FRRE6
IC CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
VARISTOR 9V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf