Vishay/Dale RLR20C7501FRRE6
RLR20C7501FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C7501FRRE6
Brief Description
RES 7.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C7501FRRE6.pdf
Availability of RLR20C7501FRRE6
QUANTITY
RLR20C7501FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C7501FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C7501FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C7501FRRE6
Related LinksRLR20C7, RLR20C7501FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C7501FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C7501FRRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
TERM RING 16-14AWG HS INSUL datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY WIRE LEAD 1A datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DIFF LINE RECEIVER HS 8-MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 7 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf