Vishay/Dale RLR20C7503GRBSL
RLR20C7503GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C7503GRBSL
Brief Description
RES 750K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C7503GRBSL.pdf
Availability of RLR20C7503GRBSL
QUANTITY
RLR20C7503GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C7503GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C7503GRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C7503GRBSL
Related LinksRLR20C7, RLR20C7503GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C7503GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C7503GRBSL
LED 7-SEG .56" RA 2-DGT GRN CC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.18V SOT23-3 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 16TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SW SAFETY HINGE 2NC/1NO LEVER datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.6A 16JDIP datasheet.pdf