Vishay/Dale RLR20C75R0GRRSL
RLR20C75R0GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C75R0GRRSL
Brief Description
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C75R0GRRSL.pdf
Availability of RLR20C75R0GRRSL
QUANTITY
RLR20C75R0GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C75R0GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C75R0GRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C75R0GRRSL
Related LinksRLR20C7, RLR20C75R0GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C75R0GRRSL Details Description
Related parts for RLR20C75R0GRRSL
IC CLK BUFFER 2:10 3GHZ 32TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 93MA 25.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ANTENNA CHIP GPS 1.575GHZ datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 32V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf