Vishay/Dale RLR20C75R0GRRSL
RLR20C75R0GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C75R0GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C75R0GRRSL.pdf
Availability of RLR20C75R0GRRSL
QUANTITY
RLR20C75R0GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C75R0GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C75R0GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C75R0GRRSL
Related LinksRLR20C7, RLR20C75R0GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C75R0GRRSL Details Description
Related parts for RLR20C75R0GRRSL
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54225-538 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
LED WHITE 4000K 70CRI SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 630VDC datasheet.pdf