Vishay/Dale RLR20C8201GRB14
RLR20C8201GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8201GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8201GRB14.pdf
Availability of RLR20C8201GRB14
QUANTITY
RLR20C8201GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8201GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C8201GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8201GRB14
Related LinksRLR20C8, RLR20C8201GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8201GRB14 Details Description
Related parts for RLR20C8201GRB14
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 5V INPUT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TFLEX HR4300,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 76MA 25 OHM TH datasheet.pdf