Vishay/Dale RLR20C8203GMRE6
RLR20C8203GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8203GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8203GMRE6.pdf
Availability of RLR20C8203GMRE6
QUANTITY
RLR20C8203GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8203GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C8203GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8203GMRE6
Related LinksRLR20C8, RLR20C8203GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8203GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C8203GMRE6
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK datasheet.pdf
12MM ROTARY ENCODER W/DIE CAST datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATER BLOCK datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Low Distortion, 1.5 W Audio Power Amplifier IC datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf