Vishay/Dale RLR20C8252FRRE6
RLR20C8252FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8252FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 82.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8252FRRE6.pdf
Availability of RLR20C8252FRRE6
QUANTITY
RLR20C8252FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8252FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C8252FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8252FRRE6
Related LinksRLR20C8, RLR20C8252FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8252FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C8252FRRE6
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 600MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf
FUSE CERM 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5NS 56CSBGA datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 1 DB datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 4COL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf