Vishay/Dale RLR20C8253FMB14
RLR20C8253FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8253FMB14
Brief Description
RES 825K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8253FMB14.pdf
Availability of RLR20C8253FMB14
QUANTITY
RLR20C8253FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8253FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C8253FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8253FMB14
Related LinksRLR20C8, RLR20C8253FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8253FMB14 Details Description
Related parts for RLR20C8253FMB14
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DL STACKING datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf