Vishay/Dale RLR20C8R06FRB14
RLR20C8R06FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8R06FRB14
Brief Description
RES 8.06 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8R06FRB14.pdf
Availability of RLR20C8R06FRB14
QUANTITY
RLR20C8R06FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8R06FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C8R06FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8R06FRB14
Related LinksRLR20C8, RLR20C8R06FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8R06FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C8R06FRB14
TESTER RS232 INTERFACE METALIZED datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR PLAIN70514194 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf