Vishay/Dale RLR20C8R20GRRSL
RLR20C8R20GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8R20GRRSL
Brief Description
RES 8.2 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8R20GRRSL.pdf
Availability of RLR20C8R20GRRSL
QUANTITY
RLR20C8R20GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8R20GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C8R20GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8R20GRRSL
Related LinksRLR20C8, RLR20C8R20GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8R20GRRSL Details Description
Related parts for RLR20C8R20GRRSL
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SMINI-3 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf