Vishay/Dale RLR20C8R66FRRSL
RLR20C8R66FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C8R66FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.66 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C8R66FRRSL.pdf
Availability of RLR20C8R66FRRSL
QUANTITY
RLR20C8R66FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C8R66FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C8R66FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C8R66FRRSL
Related LinksRLR20C8, RLR20C8R66FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C8R66FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C8R66FRRSL
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf