Vishay/Dale RLR20C9090FRBSL
RLR20C9090FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C9090FRBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C9090FRBSL.pdf
Availability of RLR20C9090FRBSL
QUANTITY
RLR20C9090FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C9090FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C9090FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C9090FRBSL
Related LinksRLR20C9, RLR20C9090FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C9090FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C9090FRBSL
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC INVERTER GATE LP DUAL 6SON datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.32M OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE A 10POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 800 OHM 6A SMD datasheet.pdf