Vishay/Dale RLR20C91R0GMRSL
RLR20C91R0GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C91R0GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C91R0GMRSL.pdf
Availability of RLR20C91R0GMRSL
QUANTITY
RLR20C91R0GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C91R0GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C91R0GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C91R0GMRSL
Related LinksRLR20C9, RLR20C91R0GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C91R0GMRSL Details Description
Related parts for RLR20C91R0GMRSL
XFRMR LAMINATED 180VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC ENERGY HARVESTING PSU 10MSOP datasheet.pdf
LED SHUEN WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
LAPP FLM SLCN CARBIDE 150'LX4"W datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
A22TK-2LR-11-K08 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
HDR 34POS LP 2 9MM PC datasheet.pdf