Vishay/Dale RLR32C1001FMR64
RLR32C1001FMR64 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1001FMR64
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1001FMR64.pdf
Availability of RLR32C1001FMR64
QUANTITY
RLR32C1001FMR64 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1001FMR64
Internal Part NumberEIS-RLR32C1001FMR64
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1001FMR64
Related LinksRLR32C1, RLR32C1001FMR64 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1001FMR64 Details Description
Related parts for RLR32C1001FMR64
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 430 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
Connector Header 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf