Vishay/Dale RLR32C1002FPBSL
RLR32C1002FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1002FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1002FPBSL.pdf
Availability of RLR32C1002FPBSL
QUANTITY
RLR32C1002FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1002FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1002FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1002FPBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1002FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1002FPBSL Details Description
Related parts for RLR32C1002FPBSL
IC OPAMP GP 500KHZ 8SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX RED LC .70"5X7 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 20MM datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2.5K OHM 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 100W datasheet.pdf