Vishay/Dale RLR32C1100FMBSL
RLR32C1100FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1100FMBSL
Brief Description
RES 110 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1100FMBSL.pdf
Availability of RLR32C1100FMBSL
QUANTITY
RLR32C1100FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1100FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1100FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1100FMBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1100FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1100FMBSL Details Description
Related parts for RLR32C1100FMBSL
FIXED IND 150UH 4.3A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DAS 8CH 12BIT 100KHZ TH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 150V 0606 datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONV AC/DC 2W 05V OUT SGL T/H datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
SMC PLUG STR RG179 datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf