Vishay/Dale RLR32C1101FMRSL
RLR32C1101FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1101FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1101FMRSL.pdf
Availability of RLR32C1101FMRSL
QUANTITY
RLR32C1101FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1101FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1101FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1101FMRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1101FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1101FMRSL Details Description
Related parts for RLR32C1101FMRSL
RES SMD 84.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .095DIA TINLEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 7POS .12M datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 10A 9C datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf