Vishay/Dale RLR32C1271FRB14
RLR32C1271FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1271FRB14
Brief Description
RES 1.27K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1271FRB14.pdf
Availability of RLR32C1271FRB14
QUANTITY
RLR32C1271FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1271FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1271FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1271FRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1271FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1271FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1271FRB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FEMALE 24-30AWG TIN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT STEREO W/USB 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.4A 16MSOP datasheet.pdf