Vishay/Dale RLR32C1400FRBSL
RLR32C1400FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1400FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1400FRBSL.pdf
Availability of RLR32C1400FRBSL
QUANTITY
RLR32C1400FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1400FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1400FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1400FRBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1400FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1400FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C1400FRBSL
MOSFET P-CH 40V 6A 8-TSSOP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC SPI GPI 16-BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.6A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
MOD TXRX PLUGGABLE 1490NM 1.25GB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf