Vishay/Dale RLR32C15R0GRRSL
RLR32C15R0GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C15R0GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C15R0GRRSL.pdf
Availability of RLR32C15R0GRRSL
QUANTITY
RLR32C15R0GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C15R0GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C15R0GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C15R0GRRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C15R0GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C15R0GRRSL Details Description
Related parts for RLR32C15R0GRRSL
CONN RECEPT 6POS 3MM DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 500MW TO92-3 datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY NAT 30AU datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH 8X UHFM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf