Vishay/Dale RLR32C1600GRRSL
RLR32C1600GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1600GRRSL
Brief Description
RES 160 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1600GRRSL.pdf
Availability of RLR32C1600GRRSL
QUANTITY
RLR32C1600GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1600GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1600GRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1600GRRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1600GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1600GRRSL Details Description
Related parts for RLR32C1600GRRSL
LED DISP 7SEG .3" 4700NM BLUE CC datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 250MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf