Vishay/Dale RLR32C1601GRB14
RLR32C1601GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1601GRB14
Brief Description
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1601GRB14.pdf
Availability of RLR32C1601GRB14
QUANTITY
RLR32C1601GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1601GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1601GRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1601GRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1601GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1601GRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1601GRB14
TRIMMER 500K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CTRLR CM UVLO 6TSOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 80A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-3.3V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf