Vishay/Dale RLR32C1601GRRSL
RLR32C1601GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1601GRRSL
Brief Description
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1601GRRSL.pdf
Availability of RLR32C1601GRRSL
QUANTITY
RLR32C1601GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1601GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1601GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1601GRRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1601GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1601GRRSL Details Description
Related parts for RLR32C1601GRRSL
RES 18.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
BUMPER CYLND 0.5" DIA CLR 1K/CTN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 4.7K OHM 20SOIC datasheet.pdf