Vishay/Dale RLR32C1693FRB14
RLR32C1693FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1693FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1693FRB14.pdf
Availability of RLR32C1693FRB14
QUANTITY
RLR32C1693FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1693FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1693FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1693FRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1693FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1693FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1693FRB14
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IGBT 1000V 24A 100W TO247AD datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M554-B 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 306MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf